Dnia 8 czerwca 2018 r. miała miejsce dziewiąta edycja konkursu językowo - informatycznego. W latach poprzednich konkurs skierowany był do uczniów gimnazjum, w tym roku do konkursu zostali zaproszeni również uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej. Każdego roku określany jest nowy temat konkursu, najczęściej z zakresu wiedzy o krajach anglojęzycznych bądź nawiązujący do niecodziennych wydarzeń w Polsce czy w Brodnicy.

W SP 3 w Brodnicy odbył się konkurs matematyczny dla klas drugich gimnazjum pt."Brodnica i Okolice w Zadaniach w Roku Anny Wazówny".

Nasza szkoła reprezentowana była przez: Otylię Wójcik, Wiktorię Bielawa - I miejsce  i Huberta Malinowskiego - II miejsce  indywidualnie, w klasyfikacji drużynowej zdobyliśmy I miejsce.

Pod koniec maja w Jabłonowie Pom. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Brodnickiego w Lekkiej Atletyce w kat Gimnazjum.

Ekipa z naszego Gimnazjum, licząca po 6 dziewczyn i chłopaków, zaprezentowała się znakomicie i wywalczyła 12 medali.

Dnia26.05.2018 r. podczas Festiwalu  Małych Ojczyzn uczniowie wraz z opiekunami z Zespołu Szkół nr 1 Brodnicy, prezentowali doświadczenia chemiczno – fizyczne, między innymi: wybuchające wulkany, unoszące się świeczki, samoczynnie nadmuchujący się balon, magiczną mgłę z wykorzystaniem suchego lodu. Dużo emocji przynosiło wywoływanie tzw. ,,ducha chemii" oraz obserwacja iskrzącego magnezu.Odbyły się także zajęcia praktyczne dotyczące sporządzania i obserwacji preparatów mikroskopowych oraz poznania budowy człowieka na podstawie modelu.

Koniec maja to tradycyjny czas świętowania rocznicy urodzin Naszego Patrona, z tej okazji organizowany jest od kilku lat spływ kajakowy dla przypomnienia - Jan Paweł II był także zapalonym kajakarzem i turystą.

23 maja w Szkole Podstawowej nr 3 w Brodnicy Stowarzyszenie "Na Wiejskiej" przeprowadziło międzyszkolny "Wielki test: Anna Wazówna i zioła. Dynastia Wazów na tronie polskim". Wśród kilkudziesięciu uczniów, chcących się wykazać znajomością wiedzy o brodnickiej starościnie znaleźli się też nasi uczniowie - Monika Chwiałkowska i Daria Robak oraz Michał Jaworski i Dominik Cieszyński z III LO.

W kwietniu w auli Szkoły Podstawowej nr 14 w Toruniu, odbyła się uroczysta gala laureatów konkurów przedmiotowych organizowana w roku szkolnym 2017/2018 przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.W bieżącym roku szkolnym jednym z laureatów konkursy przedmiotowego z fizyki, był uczeń naszego  gimnazjum ( klasa 2 g), Hubert Malinowski, którego opiekunem był Pan Łukasz Lewicki. W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy szkół, laureaci, ich opiekunowie oraz rodzice laureatów. W trakcie uroczystości zostały wręczone puchary i listy gratulacyjne.

Gimnazjalny Konkurs  "Mistrz mapy"przyciągnął aż 28 osób,które musiały wykazać się znakomitą znajomością obiektów geograficznych ze świata, Polski i  naszego powiatu.

Dnia 05 kwietnia 2018 w naszym gimnazjum odbył się po raz piąty konkurs przyrodniczo-matematyczny dla klas szóstych. Z uwagi na obchody 450 rocznicy urodzin Anny Wazówny, w tym roku były to „Potyczki przyrodniczo-matematyczne z Anną Wazówną”.

W piątek 23 marca 2018 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrowie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie dyplomów i nagród uczestnikom XVIII Powiatowego Konkursu Palm Wielkanocnych.

13 III 2018 roku dwuosobowe zespoły reprezentujące klasy naszego gimnazjum oraz szkoły podstawowej wzięły udział w finale krajowym Europejskiego Quizu Finansowego. Uczniowie odpowiadali na 15 pytań z zakresu ekonomii i bankowości poprzez platformę Kahoot. W ten nowoczesny sposób zmierzyli się z ponad 500 drużynami z całej Polski.